A Magyar Podiátriai Boka- és Lábsebészeti Társaság
rövid története

1997 – 2023

A Magyar Podiátriai* és Lábsebészeti Társaságot 26 éve, akkor a Békéscsabai Megyei Traumatológiai osztály vezetője, Prof. Dr. Nemes György alapította, az osztrák hasonló társasággal egy időben. (Österr. Amerikanischer  Kongress für Fusschirurgie1997.Márc. 20-22.) Még abban az évben  megalapítottam a Magyar Podiátriai és Lábsebészeti Társaságot. Az első tudományos ülés 1997. november 7-én volt Békéscsabán. Azóta is minden év november utolsó hétvégéjén tartjuk. Előnye az is, hogy a hazai kongresszusok eddigre lezajlanak, a karácsony még messze van.

Néhány gondolat a lábsebészet, mint a medicina egyik szakterületének kialakulásáról: Az ember – az állatvilág többségétől eltérően – noha négy „használható” végtagja van, két lábon jár (biped = kétlábú). De sajnos ennek ára van az állatvilághoz  képest, alsó végtagjai, csípő-, térd- és lábának ízületei a terhelést rosszul tűrik, elkopnak, gyorsan kialakulnak a fájdalmas  mozgásszervi elváltozások. Ezzel kényszerítően megteremtik a medicina  mozgásszervekkel történő ágainak, ezen belül a lábsebészetnek és podiátriának gyors kialakulását és fejlődését.

Az alapítás óta a társaság folyamatosan működik, fejlődik a szervezettség folyamatosan tart. A harmadik kongresszus résztvevői szavazással úgy döntöttek, hogy  legyen Vándorgyűlés.

Eddig XXVI Vándorgyűlésünk volt, összesen 832 előadással, kerekasztal konferenciákkal,  workshopokkal,   poszterekkel. Voltak minden résztvevő számára  érdekes kísérőprogramok (Pl. Festetics Kastély, Keresztény Múzeum Esztergom, Recsk, Dobmúzeum Cegléd).

A magas kredit pontos kongresszusaink és tudományos üléseink, a lábsebészet és lábbetegségek széles területét ölelték fel. Kongresszusainkat egyre több cég támogatta, közülük kiemelkedik a Podiart Kft. Az  előadók között –  hazai előadók és egyetemi professzorok  mellett – külföldi előadóink is voltak Ausztriából, Németországból, Norvégiából, Szlovákiából, Angliából stb.

15 év óta minden március elején szervezünk egy egynapos konferenciát  elsősorban  rezidensek, szakvizsgára készülők, családorvosok, diplomás pedikűrösök, podológusok ( podiáterek) szakdolgozók, műtősnők számára.

Szorosan együttműködünk a német lábsebészeti társasággal,  ( Gesellschaft für Fusschirurgie) kadaver  műtéti kurzusaikat évente nálunk rendezték, részben  magyar előadókkal, viszonzásul rendszeresen adtak elő Vándorgyűléseinken. Mivel hazánkban csaknem egy millió cukorbeteg van, mindig tág teret adtunk és fontosnak tekintettük a diabetes láb témakör tárgyalását. Támogatásunkkal került sor a Diabetesz Lábszövetség, megalakulására és bejelentésére  2006-ban, a Visegrádon rendezett X. kongresszusunkon.

2016–ban újabb jelentős fordulat volt a társaság életében, mert az EFAS hivatalos tagjaivá váltunk és már 2017-ben nálunk rendezték az angol nyelvű nemzetközi kurzusukat. Változtattunk a társaság nevén: Magyar Podiátriai Boka- és Lábsebészeti Társaság – ra. Ezzel bővült a társaság tematikája.

Mivel a szállásköltségek csökkentése érdekében mindig péntek délutántól szombat délig volt a kongresszus időtartama, péntek délelőtt társasági program volt. Utóbbi időt kihasználva kisebb témaköröket részletesen tárgyaló szimpóziumokra, workshopokra kerül sor. A közel jövőben tervezzük a vizsgához kötött „ Lábsebészeti Jártasság” megszerzésének lehetőségét és távolabb a „ Lábsebész” szakképesítés elérését.

A társaság vezetősége, tagjai, előadói számára további sikereket, előrehaladást kívánok.

Prof.dr. Nemes György - a társaság alapítója, örökös elnöke